Sediyani, Rusya devlet haber ajansına konuştu: “Kürtler’e yönelik topyekün saldırı var”

 

isediyani

Rusya devlet haber ajansı Sputnik’in Kürtçe servisine konuşan gazeteci İbrahim Sediyani, Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinden sonra tırmanan şiddet olaylarını değerlendirdi.

 

 

    Rusya devlet haber ajansı Sputnik’in Kürtçe servisine konuşan gazeteci İbrahim Sediyani, Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinden sonra tırmanan şiddet olaylarını değerlendirdi. Sediyani, Kürtler’e yönelik topyekün bir saldırı olduğunu dile getirdi. Kürtçe yapılan açıklamanın tamamını Türkçe olarak sunuyoruz…

     * * *

     SORU: Son günlerde Türkiye’de yaşanan olaylar ve özellikle Kürt bölgesinde yaşanan olayları nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu yaşanan olaylarda sorumlu devlet mi PKK mi HDP mi? Son dönemlerde ne yapılmak amaçlanıyor?

     İbrahim SEDİYANİ:

     Teşekkür ediyorum. Allâh-û Teâlâ çalışmalarınızda yardımcınız olsun.

     Öncelikle, “Kürt bölgesi” ifadesini düzeltelim. Orası “Kürt bölgesi” değil, Kürdistan’dır; yani “Kürt ülkesi”dir. Kürtler’in vatanıdır orası.

     Elbette, yerküresinin değişik yerlerinde, Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar, Avrupa, Mağrib ve Afrika Boynuzu’nda “Kürt bölgesi” olan yerler var. Meselâ, İran’ın kuzeydoğusundaki Horasan, bir “Kürt bölgesi”dir. Afganistan’da da, özellikle Zend Kürt İmparatorluğu’nun bakiyesi olan topraklarda “Kürt bölgeleri” var. 3 ay yaşadığım Türkmenistan’ın güneyinde, Aşkâbâd’a “aşk” ile bakan Kopet Dağları’nın etekleri, “Kürt bölgesi”dir. Afrika’da, Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarında, ismi “Medine’tul- Kurdî” (Kürt şehri) olan 10 bin nüfûslu bir kasaba var. Orası, bir “Kürt bölgesi”dir. Afrika Boynuzu’nda, güzel ülke Sudan’da 200 bin Kürd’ün yaşadığı bir eyalet var ve ismi de “Kurdowan”dır. Yani, “Kürt bölgesi”. Sudan’ın tam ortasıdır. Sudan’daki Kürtler, İstanbul’daki insanî yardım vakıflarının gönüllüleri olarak gitmediler oraya tabi. Tam 800 yıldır orada yaşıyorlar. Avrupa’da, Balkanlar’da pekçok “Kürt bölgeleri” var. Macaristan ve Slovakya arasındaki bir ovanın adı “Kürtos Kürtozi”dir. Slovakya’nın Macar sınırına yakın Batsay Yarmat şehri kuzeyinde bir kentin adı “Nay – Kürtos” ve bir derenin adı “Kürtos”tur. Bütün bunlar, 11. yy’da o topraklara giden Kürtler’den kalma isimler. Macaristan’ın Romanya’da kalan bir parçasında “Kürtyra” adlı bir kasaba vardır ve ismi Macarca’da “Kürt yurdu” anlamına gelir. Budapeşte yakınında bir kasabanın adı “Kürt”tür. İsim benzerliği değil, bildiğimiz “Kürt kökenli kardeşler” anlamındadır ve Kürtler’den dolayı bu adı taşımaktadır. Tuna Nehri’ne dökülen bir çayın adı “Gur Kürtos”tur. Kaleme aldığım “Seyahatname”de ballandıra ballandıra anlattığım Çek Cumhuriyeti’nde ismi “Gundê Kurd” (Kürt köyü) olan tam 10 tane köy vardır. TSK gidip bombalamasın diye yerlerini tam olarak söylemiyeceğim burada. Silahlar sussun, ben ondan sonra konuşacağım.

     Asya, Afrika ve Avrupa’da bütün bu bahsettiklerim, “Kürt bölgesi”dir. Fakat Kürdistan’da “Kürt bölgesi” olmaz. Olmaz, çünkü Kürdistan zaten Kürtler’in vatanıdır. Kürdistan’da, benim Gürcü kökenli cumhurbaşkanı kardeşim Erdoğan’ın elinde Qur’ân-ı Kerîm’le dolaşacağı “seçim bölgesi” olabilir ancak, velâkin “Kürt bölgesi” olmaz.

     Kürdistan’da bugün yaşanan olaylara gelince…

     Kürdistan topraklarında – sahte de olsa – bir “barış iklimi” vardı. Adına “Barış Süreci” veya “Çözüm Süreci” denen bu iklim yok oldu. “Bahar” beklerken veya umarken, “Cehennem”i yaşıyoruz şu anda.

     Hem “Barış” hem “Çözüm” sahte olsalar da, gerçek olan bir şey vardı: İnsanlar ölmüyordu. Cenazeler kalkmıyor, evlerde ağıtlar yakılmıyordu. Tek başına bunun için bile, “Barış (Çözüm) Süreci”, desteklenmeyi sonuna kadar hakkediyordu.

     Hâlâ destekliyoruz. Türkiye’nin önemli bir kesiminin “Barış Süreci”ni desteklediğini ve hâlâ desteklediğini düşünüyorum. Savaştan, ölümlerden nemalanan veya mutlu olan hastalıklı bir kitle var ancak toplumun tamamı cinnet geçiriyor olamaz.

     Toplumun önemli bir kesimi “Barış”tan yana olduğu halde yine de korkunç bir savaş ve boğazlaşma yaşanmasının sebebi ise gayet açık: Çünkü devleti yönetenler barış istemiyor. Hükûmet savaş tamtamları çalıyor ve şu anda AK Parti, “Barış Süreci”ne destek verme konusunda MHP’yle aynı yerde hatta daha gerisinde duruyor. 2 yıldır “Barış, Barış” diye kafamıza vuran Saray soytarıları, şimdi de “Barış” diyenlerin kafasına vuruyorlar.

     Türkiye’deki Türk İslamcılar, pekçok yönden Hz. Peygamber (saw) dönemindeki Mekke müşrikleriyle aynı ahlâk ve itikata sahip oldukları için, “kendi yaptıkları ve taptıkları putları acıkınca yemeleri” bana hiç de garip gelmiyor açıkçası. Sadece “Barış Süreci” ve “Türk – Kürt kardeşliği” konularında değil, pekçok hadisede “kendi yaptıkları ve taptıkları putları sonra acıkınca yedikleri” bir vakıâdır. Düne kadar sövüp durdukları laik Türk devletine bugün “Rabbimiz” deyip secde ettikleri gibi. Düne kadar “Tağut” dediklerine bugün “İslam dünyasının lideri” dedikleri gibi. Düne kadar “Muhterem Hocaefendi” dediklerine bugün “Paralel terör örgütü elebaşı Fetö” dedikleri gibi. Düne kadar “Bebek katili” dediklerine sonra “Yaşatmayı seçen Sayın Öcalan” dedikleri ve şimdi de aynı zâta ne diyeceklerini bilemedikleri veya henüz kararlaştırmadıkları gibi.

     “Barış Süreci” adındaki “cicim ayları”nın bitmesinin ve halihazırda bir “seçim hükûmeti” olan AK Parti Hükûmeti tarafından Kürtler’e yönelik topyekün bir savaş başlatılmasının çok net bir biçimde iki sebebi var:

     1 – Rojava’da, Kobanê ve özellikle de Serê Kanî’de YPG’nin IŞİD’e karşı zafer kazanması ve IŞİD denen barbarlar sürüsüne ilk ve en büyük yenilgilerini tattırması.

     2 – Son yapılan 7 Haziran genel seçimlerinde HDP’nin büyük bir cesaret ve özgüvenle parti olarak girip seçim barajını adetâ parçalaması ve tam 80 milletvekili çıkartıp “Türkiye’nin 3. büyük partisi” olarak görkemli bir zafere imza atması.

     Şu anda yaşanan savaşın, böyle bir savaş çıkmasının, bu iki sebep haricinde hiçbir sebebi yoktur.

     Son 6 ay içinde Kürtler, Rojava’da (Suriye Kürdistan) “askerî”, Bakur’da (Türkiye Kürdistanı) ise “siyasî” olmak üzere iki büyük zafere imza attılar. AK Parti’nin şirazesi zaten Suriye’de kaymıştı. Biri “Suriye” olan Rojava’da olmak üzere üstüste aldıkları bu iki büyük yenilgi, yani Kürtler’in iki büyük başarısı, iktidarı iyice rayından çıkardı.

     Eğer Rojava’da YPG IŞİD’i mağlup etmeseydi ve Bakur’da da HDP barajı geçemeseydi, Türkiye’de bugün ne savaş vardı ne şiddet. Şimdi savaş çığrıtkanlığı yapan Saray soytarılarından da “barış”ın ne kadar güzel ve faziletli bir şey olduğunu dinleyecektik her gün.

     İkinci maddeye hususen şu parantezi de eklemek gerekir: Son yapılan 7 Haziran genel seçimlerinde dîndar Kürtler’in AK Parti’den tamamen kopması ve birlik halinde HDP’yi desteklemesi, AK Parti’yi çılgına çevirdi ve aklî yönden kontrolden çıkardı. 8 Haziran’dan bu yana gerek AK Parti’nin üst düzey yöneticilerinin açıklamalarına, gerekse “Saray medyası”ndaki – sözüm ona – “yazar”ların yazıp çizdiklerine bakarsanız, AK Parti ve camiâsına en çok acı veren olayın, dîndar Kürtler’in HDP’yi desteklemiş olması olduğunu rahatlıkla anlarsınız.

     “İyi mi oldu kötü mü” ve “HDP’nin akıbeti ne olacak”, bunu ancak Allâh-û Teâlâ bilir; fakat AK Parti’nin akıbetini hiç de iyi görmüyorum.

     SPUTNİK NEWS

     14 EYLÜL 2015

sediyani sputnik

 

3496 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

5 Cevap Sediyani, Rusya devlet haber ajansına konuştu: “Kürtler’e yönelik topyekün saldırı var”

 1. Ayetullah asiti dedi ki:

  diline ve kalemine sağlık ALLAH sizin gibi yetenekli kullarını artırsın.ve ufak bir kardeşlik gereksinimi olarak ALLAH ın musaya firavna karşı nasıl bir dil kullanlımasını,hatırlatırım.müsülman yaptığı her heraket ve davranışı ALLAH için yapmalı ve ALLAH ın önerdiği gibi olmalı,yoksa maddi ve manavi olarak boşuna olur.selam ve dua ile.

 2. Smanc dedi ki:

  Cok Tesekkurler Brahim Abe. Ozellikle Kurd bolgeleri hakkindaki malumatın/information icin Zorspas.
  Birdie twitter de bana yaptigini blokaji kaldirsan mutesekkir oluruz. AEO.

 3. YASİN PALA dedi ki:

  TÜRKİYE HADDİNİ BİLEN HERKESİN VATANIDIR. SALDIRI KÜRTLERE DEĞİL, VATANI BÖLMEYE ÇALIŞAN ERMENİ YAHUDİ VS ÖRGÜT OLAN PKK VE UZANTILARINADIR. VE PKK NIN KÜRTLERLE İLGİ VE ALAKASI YOKTUR. BU BÖYLE BİLİNE.

  • Bingöllü Murat dedi ki:

   sizin için ben veya benim gibiler.ajan veya satılık veya ihanetci..asıl ihanetciler dış güçlerin uşağı , teror ve kan emiciler sizlersiniz.ben bir Bingöllü olarak Allah’ıma şükürler olsun.ülkemi vatanımı devletimi seviyorumve tc vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum.amerikada 200 dem fazla farklı ülkelerden yaşıyan insan var.hiç kimse demiyor ben oralıyım buralıyım .hepsi tek ağızdan ben amerikalıyım diyor.obama amerikalımı! Trump amerikalımı! Hayır ama orda yaşadığı için adamlar amerikalıyım diyor.veya t Turgut Özal doğulu değil mi Kürt adam koca Türkiye’yi yönetti.demeki türkiye cumhuriyetinin Kürtler ile bir sorunu yok. ermeni Amerika İsrail İngiliz uşağı ulacağıma,onlar beni yöneteciğine ! senin dediğin adam varya Gürcü Tayip beni yönetsin. Kısacası sizler asla başaramayacaksınız Allah’ın izni ile .türk ve Türkiye Kürtleri kardeştir ve sizler yenileceksiniz.

 4. mert can dedi ki:

  KÜRTLER’in kökeni ve nereden geldiği kesin bulundu. %100
  güney rusya – kuzey asya imiş.
  ( kumanistan coğrafyası. )
  -kürtçe ve slav dillerinde 4 bin ortak kelime bulunmuş
  – kuzey asyadaki isveçte kürt sikkeleri bulundu. ( viking- kürt sikkeleri bknz.)
  – kürtler . savaş ve soğuk iklim sonucu m.s ki yıllarda kuzey asyadan irana göç ederek iranileşmiş ve sonrada mezopotamyaya hakim olmuşlar.
  bir kısım kürtlerde avrasyadan kırım-balkan hattı ile macaristana göç etmiş.
  ( macaristanda 30 kürt köyü bknz.)https://www.google.com.tr/search?q=macaristan+kurd&oq=macaristan+kurd&aqs=chrome..69i57j0l3.6353j0j7&client=ms-android-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
  – mezopotamya, iran ve pers kaynaklarında kürt diye bir bilgi, bulgu yokmuş. tam göçebe kavim olduğu için kendilerini ispatlayamamışlar.
  ( kürtler eskiden kuzey asyada ruslar,macarlar,bulgarlar,kıpçaklar vs göçebe kavimlerin arasında yaşıyormuş.)
  – yapılan birçok araştırma da kürtlerin zerre kadar iran tarihinde yer almadığı; irani gen taşımadığı ispatlandı vede kürtlerin anadolu, iran, mezopotamya coğrafyasında bir tane bile tapınak,yazıt, sanat eseri bulunamadı. fars tarihçiler tarih müfredatında kürtleri farklı etnik coğrafya göçmeni olarak yazmıştır. zazalar da tarih müfredatı olarak farsi topluluk esasına göre kaleme alınmıştır.

  RUSÇA -KÜRTÇE şaşırtıcı benzerlikler

  ne znam – nı zanım = bilmiyorum
  (farsçada nami dunem)( ermnc ch’gitem)
  znat – zana = bilmek ( farsçada duni)
  Agon – Agır – ateş ( farsçada ateyşh)
  Spasiba-Spas, – teşekkür( farsçada taskor)
  Umır-mır – ölü. ( farsçada mordi)
  Nig-Nivi, – yeni ( farsçada nev)
  papa- bav’a = baba ( farsçada pader)
  doç – keç,dot = kız ( farsça duxtar)
  Mur-Mér – adam ( farsçada mard)
  Jina-Jin, – kadın ( farsçada zen)
  Brad-Bra, – kardeş ( farsçada berader)
  zamujım -zevıci= evli ( farsça izdivaç)
  jizn – jiyan – yaşam
  minya – yamin – benim ( farsça maan)
  tibya – yate – senin ( farsça şumo)
  yivo – yaev ,evé – onun ( farsça vaj)
  mne – mına – bana ( farsça ba man)
  tibe – tera – sana ( farsça şumo)
  Dar-Dure, – uzak
  Sod-Sor, – kırmızı
  plemyanik – pismamik = erkek kuzen
  Dlini-Dırej, -uzun
  Mış-Mışk, – fare
  Xırinovi-Xırabe – harabe
  tıy – te = sen
  dveri – deri = kapı
  kartoşka – kartol = patates
  babuş,ka – dappir,kal= nine(farsça mader bozorg)
  deduş,ka – bappir,kal =dede (farsça pader bozorg)
  stakan – iskan = bardak ( farsça piyale)
  jenit – jınat = kadının evlenmesi
  skaji – böji, déwji = söyle ( farsça goftan)
  gde – kudere = nerede
  kuda- kudaré = nereye
  süda – vırda = burada (farsça inja)
  at kuda tıy – te kuda téy = sen nerden geliyorsun( farsça şoma ku pajdo mekuned)
  vi otkuda – van kudaren = nerelisiniz
  yest – heye = var ( farsça dorand)
  haraşo – heré = tamam ( farsça xub)
  ya hacu – dıhazım= istiyorum
  ya nihacu – nihazım = istemiyorum
  vpredi – lipeşi = önde
  pozadi – paşi = arka
  kapli – dilopi = damla ( farsça qatreh )
  pero – penus = kalem ( farsça qalem)
  istori – diroki = tarih ( farsça tarix)
  vid – did = görmek ( farsça nazar)
  temnyy – tariyy = karanlık ( farsça tarık)
  zheltyy – zeri = sarı ( farsça zard)
  kniga – pirtugâ = kitap = ( farsça ketab)
  kruglyy – glloriy = yuvarlak (farsça kerad)
  tittry – tettıri = titre-
  vecher – évar = akşam ( farsça şeb )
  boby – lovi = fasulye
  baklazhan – balzıncan = patlıcan
  mozg – meji = akıl
  ukho – guhk = kulak ( farsça goş)
  nos – poz, pırnık – burun (farsça baynee)
  zheludok – zık = mide ( farsça şikam)
  pochka – gurchıke = böbrek
  gorlo – gewro = boğaz
  sheya – stûye = boyun
  pero – perrik = tüy
  brov – bruw – kaş
  kost – hest – kemik ( farsça ustuxan)
  chelovek – mîrovek = insan
  zvezda – stérka = yıldız
  sukhoy – zuha, zuho = kuru
  dym – du’man – duman
  kamen – kevir – taş (farsça seng)
  mocha – mizha, miz = sidik ( farsça edrar)
  vybirat – hılbijart =seçmek ( farsça indixop)
  nul – null = boş ( farsça nociz)
  zhuk – bğuk – böcek ( farsça heşera)
  derevo – dare – ağaç
  musulmanka – musulman – müslüman
  krik – giriki – ağlamak
  preriya – friya – kırılmak ( farsça şikest)
  prodavat – frotand – satmak
  blesk – brik – parlamak ( farsça ruşen)
  sprosit – pırsit – sormak

  BULGARCA – KÜRTÇE

  az ne znam – ez nı zanım = ben bilmiyorum
  -( farsça men nomi dune)
  -( ermenice yes ch’gitem)
  az – ez = ben ( farsça man)
  znaya – zana = bilmek ( farsça dune)
  znam – zanım = bildim ( farsça man dune)
  ot kude si – te kude ri = nereli, nerelisin
  bashta – bav’a = baba ( farsça pader)
  maika – dayika, daye= anne( farsça mader)
  baba – dap,kal, dappir- nine
  prodazhba – frotand = satmak
  preriya – friya = kırılmak ( farsça şikest)
  pisalka – penus = kalem ( farsça qalem)
  kudeto – kudere = nerede ( farsça ki)
  kuche – kûçi,kutiya= köpek ( farsça kelb)
  zhena – jina,jin = kadın
  brat – bra = kardeş ( farsça berader)
  step – steppe = bozkır ( farsca daşti)
  bulka – buka = evli gelin ( farsça arus)
  vurvya – revyâ = yürümek ( farsça râftan)
  ukho – guhk = kulak ( farsça goş)
  nos – poz, pırnık = burun ( farsça baynee)
  gúrlo – gewro = boğaz
  danak – telaq = dalak ( farsça ispurç)
  kost – hest = kemik ( farsça ustuxan)
  dúrvo – daré = ağaç
  zvezda – stérka = yıldız ( farsça ester)
  gazela – xezala = ceylan
  era – era = -çak ( farsça zamoni)

  MACARCA – KÜRTÇE

  ~a nevem ali – u navem ali = örn; adım ali
  ( farsça nomi man ali ast)
  ~ki vagy te – ki yi te = sen kimsin
  ( ki şumo hasted)
  ~ hogyvan – çavan= nasılsın (farsça çetor)
  név – náv = isim ( farsça name)
  ap’a – bav’a = baba ( farsça pader)
  jena – jina, jin = kadın ( farsça zen)
  preri – fri = -kır mak ( farsça şikest)
  kés – kér = bıçak ( farsça neş’tar)
  en- ez = ben ( farsça man)
  mi -me,em = biz
  ôn – hûn = siz ( farsça şoma)
  övé – evé, yaev = onun ( farsça şumo)
  teljes – téje = dolu ( farsça pur)
  blépés – bkêvé= -girme-k ( frsc daromad)
  gumi – gum, benişt = sakız
  resveny – re = pay ( farsça sahm)
  patlizsan – balzincan = patlıcan
  gyom – ghan = ot ( farsça alafi,begona)
  sztyeppe – steppe = bozkır ( farsça daşt)
  kutya – kutiya, kuçi = köpek ( farsça kelb)
  csirke – mrişke, mrişk = tavuk
  méh – méş = arı
  pillango – pesbellig = kelebek
  ketyegés – kéz = kene
  béka – bek = kurbağa ( farsca korbağe)
  gazella – xezala = ceylan
  sirni – girinî = ağlamak
  kuss – huş = susmak
  bit – bit = bit ( farsça kame)
  lő – lé’x = vur ( farsça zadaast)
  kar – kor = kol ( farsça bazu)
  hang – deng = ses ( farsça seda )
  rohant – revant = koşmak ( farsça hamkori)
  köhögés – küxingé= öksürük ( farsça sulfa)

  ~ dünyada bulunan ilk kürdolog rusyada (avrasya) çıkmış. ( minorsky)
  ~ ilk kürtçe araştırma petersburgta kurulmuş.
  ~ ilk kürt dili edebiyatı rusyada çıkmış
  ~ rus yazar vadi makarenkoya göre kürtler rusları dil bakımından etkilemiştir.
  – kürtler ve ruslar aynı şekilde teşekkür etme faslını dünyada benzer olarak söyleyen tek iki millettir. ( ayrıntılı olarak filoloji uzmanlarının tamamı kürtleri kuzey asya ya emare olarak belirtmiştir.
  ~ Kürtler bir de iran tarihinde şimdiki nüfusa göre 61 milyon nüfus olmasına rağmen bilgi bulgu yokmuş pers kaynaklarında.
  -kürtlerin yabancı olduğu bilgi bulgu yetersizliğindende anlaşılmaktadır. ama zazalar 4 milyon olmasına rağmen iran kaynaklarında sadece zazalar pers eserlerinde bulunmuş( behistun, daylamit,zazana yazıtları bknz.) zazalar sadece dilsel asimileyle kürtleşmiş.
  hazar ailesi= ( gilek, mazandarani, taliş kavimlerin hakiki kan akrabası imiş zazalar.)
  ~ms 630 da mezopotamyaya göç ederek islamiyetle tanışması vesilesi ile arapça ve farsça dan etkilenerek zamanla dilsel asimileye uğradılar. eyubi, mervani, şeddadi, erdalan krallığı, botan beyliği, osmanlı kürdistanı gibi vs. yönetim birimlerinde türkçe, arapça ve farsçayı resmi dil olarak kullandıkları için dilsel bozulmaları beraberinde teşkil ettiler ve bunun yanı sıra yazılı eserler olmadığı için dillerini doğrulayamadılar.
  – esas mesele kürtlerin kökeni sorusu. kürtler irani kavimlere göre yüzde yüz dna farklılığı ve yabancı antopolojik farkı ele alınarak; test edilerek kanıtlanmıştır. sonuç= kürtler güney rusya ve kuzey kafkasya göçmenidir.
  ~hırvatlarla – kürtler %83 dna yakınlığına sahip ( vadi makarenko kürtler bknz. )
  ~ balkandaki hırvatlar kendilerinin kürt olduğunu söylüyor ders kitaplarında. üstelik hırvatları crotia yani ( krut ) ismiyle çağırıyorlarmış slavlar. youtubede ” crotia kurdish ” yazarak kürtler ve hırvatların birlikte halay etkinliklerini ve kürt şarkılarını görebilmeniz muhtemeldir.
  – kürtler macaristanın kurulmasında ki katkı olarak 7nci topluluktan biridir. vede
  kürt ( kurmançlar) ile kıpçak ( kumanlar) macaristan, mısır ve kuzey asyaya nüfus eden topluluklardır. ( eyubi kurmanç devleti- memlük kuman devleti )
  – ermeni kaynaklarında kumanların bölgesine khartes denmekte, zazaların kürt bölge söyleminde ise kirdas denmekte ( khartes-kirdas- kurdish- kumanca- kurmançca vs.) bulgarlar,hırvatlar,macarlar,kürtler ve kıpçaklar rus asimilasyonuna uğrayarak mili benliklerini sadece dilsel anlamda kaybetmişlerdir, lakin göçebe kültürü devam etmektedir.
  – macarlar ve kürtler aynı bayrağı ve aynı taç yapraklı kartal sembolü totemini kullanmaktadır. bknz; https://youtu.be/y7QXpRaZc-o
  KÜRT TARİH DERGİSİ MAKALESİ alıntı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir